2.2 C
New York kenti
Pazar, Ekim 24, 2021
Ana Sayfa Haber Basketbol 3 Federasyon, ligleri tescilledi, Fethiye TBL'ye yükselmeyi bekliyor

3 Federasyon, ligleri tescilledi, Fethiye TBL’ye yükselmeyi bekliyor

Basketbol, Voleybol ve Hentbol Federasyonları, devam eden Koronavirüs pandemisi nedeniyle ligleri mevcut hali ile tescil etti. Liglerde şampiyon ilan edilmezken, Voleybol’da düşme olmayacak. Şimdi merak edilen TBL 1.ligde mücadele eden ve şu an liderle aynı puanda 2nci sırada yer alan Fethiye’nin Basketbol Süper Ligi’ne yükseltilip yükseltileyeceği.

Koronavirüs nedeniyle, Basketbol, Voleybol, Hentbol federasyonları beyaz sezon kararı aldı. Buna göre, üç federasyon da liglerinde şampiyon ilan etmeyecek…

Türkiye Basketbol Federasyonu, Türkiye Voleybol Federasyonu ve Türkiye Hentbol Federasyonu’nun, Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrası bu sezon liglerinde şampiyon ilan etmeme kararı aldıkları öğrenildi.

Basketbol’da mevcut sıralamalara göre liglerin tescil edileceği, ilk sıradaki takımların lider sayılacağı ve Avrupa’da mücadele edecek takımlarında mevcut sıralamaya göre belirleneceği öğrenildi.

FETHİYESPOR NE OLACAK?

TBL 1.lig’de mücadele eden ve ligde şu an lider Petkim ile aynı puanda 2nci sırada yer alan Fethiye Belediyespor’un ise durumunun ne olacağı henüz bilinmiyor. Konu ile ilgili Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan kısa sürede açıklama yapması bekleniyor. Yapılacak açıklamada Petkim ile Fethiye Belediyesporun Türkiye Basketbol Ligi’ne yükseltilmesi bekleniyor.

‘LİGLER TESCİL EDİLSİN’ DEMİŞLERDİ

Fethiye Belediyespor Basketbol Takımı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, insan sağlığının herşeyden daha önemli olduğu vurgulanırken, 2019-2020 sezonunun mevcut puan sıralamasıyla tescil edilerek, ilk 2 sırayı paylaşmakta olan takımların Basketbol Süper Ligi’ne doğrudan yükseltilmelerinin ve son iki sıradaki takımların alt lige düşürülmemelerinin, böylece TBL’nin gelecek sezon 18 takımla oynatılmasının Türk basketbolunun geleceği için yararlı olacağının değerlendirildiği belirtilmişlerdi.

Yönetim Kurulunun açıklamasında: “Bu açıklamayı, TBL durdurulduğu esnada puan cetvelinde averajla 2. sırada bulunmamızı ve şampiyonluğun en güçlü adaylarının arasında olduğumuz gerçeğini bir kenara bırakarak, sporcular ve seyirciler başta olmak üzere basketbol oyununun tüm paydaşlarının sağlıklarını ve Türk basketbolunun geleceğini düşünerek yapıyoruz” denilmişti.

VOLEYBOL’DA KÜME DÜŞME OLMAYACAK

Ligleri mevcut hali ile tescil eden ve şampiyon ilan etmeyen TVF (Türkiye Voleybol Federasyonu) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, liglerin mevcut hali ile tescil edildiğini, küme düşme olmayacağını belirterek, “Play-off oynamadığımız için şampiyon ilan etmiyoruz. Erkek ve kadınlar ligi bu şekilde tescil ettik” dedi.

Bu arada karara Vestel Venüs Sultanlar Ligi’nde 1, Efeler Ligi’nde ise 2 kulübün itiraz ettiği öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

HABERLER

Recent Comments